نیازمند را رد نکنید هرچند به پاره خرمایی باشد. حضرت رسول(صلي الله عليه و آله)
حدیث
نمایش خبر

نشست «چهار دهه کتاب شعر انقلاب، فراز و فرودها» در فرهنگسرای کتاب برگزار شد؛
شعر انقلاب همیشه آرمان گرایانه است

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
شعر انقلاب همیشه آرمان گرایانه است

باشگاه کتاب فرهنگسرای انقلاب اسلامی نشست «چهار دهه کتاب شعر انقلاب، فراز و فرودها» باحضور علیرضا قزوه، حمیدرضا شکارسری، محمدمهدی سیار و با اجرای میلاد عرفان پور در فرهنگسرای کتاب برگزار کرد. 


به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای انقلاب اسلامی، در ابتدای این نشست که پنجشنبه سیزدهم اردیبهشت برپا شد، میلاد عرفان پور از میهمانان خواست که به ارائه تعریفی از شعر انقلاب بپردازند. حمیدرضا شکارسری، شاعر و کارشناس ادبی در این زمینه گفت:. شعر انقلاب با شرایط و گفتمان های اجتماعی و فرهنگی و سیاسی هر دوره خودش را به روز می کند. دیدگاه تعریف گفتمانی از شعر انقلاب را می پسندم به این معنی که اگر شعر انقلاب را در سال های پیش از انقلاب و سال 57 بررسی کنیم با این گفتمان یک تعریف خواهد داشت و اگر با سالهای دفاع مقدس  و سال های پس ازآن بخواهیم بررسی کنیم، تعریف دیگری دارد با توجه به گفتمان جدید. هر شعری دوست دارد وارد مرحله تثبیت و تعقل شود. 

وی در تعریف محتوایی شعر انقلاب خاطر نشان کرد: عناصر مشترکی که در تمام این گفتمان ها وجود داد تعریف محتوا محور و محتواگریانه است و نه فرم گرایانه. شعر انقلاب همیشه آرمان گرایانه است و به گفتمان های مختلف نظر دارد. همیشه رگه هایی از ژورنالیسم در شعر انقلاب هست و شاعر انقلاب نسبت به اتفاقات مرتبط با گفتمان عکس العمل نشان می دهد و درشعر انقلاب همیشه واجد درجاتی از صداقت و عریانی است. این ویژگی ها درهر گفتمانی وجود دارد  فراخوان مفاهیم و آرمان های انقلاب که سعی می کند و تلاش می کند بین معیارهای زیبایی شناسی شعر و آرمان ها تعادلی برقرار کند.  
راستی شعر انقلاب چیست؟
در ادامه دکتر محمدمهدی سیار با اشاره به شعر نیمایی پیوسته میلاد عرفان پور که در مطلع آن می گوید « راستی شعر انقلاب چیست؟» گفت: عرفان پور به عنوان شاعر به شعر انقلاب به عنوان یک سوژه شعر نگاه می کند یعنی این موضوع انقدر ابهام ، سیالیت معنایی و زندگی را در خود دارد که می شود درباره آن شعر سرود. بسیاری از مفاهیمی که به صورت روزمره با انها مواجه هستیم انقدر دارای ابهام و سیالیت هستند که نمی شود از آنها تعریف مشخصی ارائه داد.  نگاه دیگری که می خواهم مطرح کنم اینکه اگر بخواهیم صرفا محتوایی به شعر انقلاب نگاه کنیم شاید تعریف شعر انقلاب شامل شعر عربی و شعر ترکی و انگلیسی هم بشود اما می خواهم پیشنهاد بدهم که شعر انقلاب را به عنوان شعر فارسی و دوره ای از شعر فارسی در نظر بگیریم و فضا و اتمسفری که انقلاب اسلامی در دوره ای از قبل و بعد خود در زبان فارسی ایجاد کرده و به گونه ای است که هر شعری که در این سالیان سروده شده است در زبان فارسی به عنوان شعر انقلاب نامگذاری خواهد شد. 
سعدی و مولانا و حافظ، معلمان شعر انقلابند
علیرضا قزوه، شاعر و مدرس دانشگاه در ادامه این نشست در تشریح شعر انقلاب گفت: . شعر انقلاب باید از قله ها نشات بگیرد. . معلمان شعر انقلاب در گذشته اند شاعران تمام 5 سبک ادبی هستند. 
وی در ادامه افزود:  در حوزه محتوا شعر انقلاب ، حرف تازه ای دارد؛ ما دو نظریه بزرگ در این چهل سال تولید کرده ایم که متعلق به خودمان است؛ یکی سبک زندگی ایرانی اسلامی و دیگری حیات طیبه که بزرگوارانی مانند علامه جعفری و آیت الله جوادی آملی در تبیین این نظریه کار کرده اند. همه هنرهای انقلاب به نظر من به این دو نظریه تکیه دارند. شعر انقلاب هم شعری است که در محتوای آن زندگی ایرانی اسلامی و حیات طیبه را باید ببینیم. اگر شاعرانی مانند مولانا و سعدی و ناصر خسرو بیایند به زمان ما معلمان شعر انقلاب هستند و ما به آنها تکیه کرده ایم. شعر انقلاب گزینش درستی از هزار سال شعر فارسی است. شعر انقلاب هم بر شاخه های درخت ادبیات فارسی، میوه هایی داده که در گذشته نبوده است. شعر انقلاب شاخه های مختلفی دارد و با دوران گذشته عنادی ندارد. شعر انقلاب، شعر عاشقانه دارد و عاشقانه آن نجیب است. شعر انقلاب در بحث اجتماعیات وارد بحث عدالت اجتماعی می شود.شعر انقلاب پس از چهار دهه پختگی باید به عنوان سبک تثبیت و معرفی شود.
گفتمان انقلاب صرفا وجهه سیاسی-اجتماعی ندارد
در ادامه میلاد عرفان پور شعر «راستی شعر انقلاب چیست» و به پایان نامه خود اشاره کرد که در آن درباره شعر انقلاب گفته است: شعری که گفتمان انقلاب اسلامی را در سطح حداقلی رعایت می کند و در سطح حداکثری تقویت می کند. وی در ادامه خاطر نشان کرد: باور دارم که تعریف شعر انقلاب اسلامی باید بر مبنای گفتمانی باشد و گفتمان انقلاب اسلامی صرفا وجهه سیاسی اجتماعی ندارد. نگاه انقلاب در سایر عرصه ها را از آن منفک نباید کرد. به نظرمن شعر انقلاب اسلامی شعر زندگیست. 
گزارش تکمیلی این نشست نیز به زودی منتشر خواهد شد.

>دسته بندی:آخرین اخبار, سازمان, سازمان, آخرین اخبار, سازمان, سازمان, اخبار فرهنگسرا, گزارش, اخبار فرهنگسرا, گزارش
تعداد بازدید 178 مرتبه امتیاز :
تگ ها:
 
 
 
  نظرات