نیازمند را رد نکنید هرچند به پاره خرمایی باشد. حضرت رسول(صلي الله عليه و آله)
حدیث
نمایش خبر

کتابخانه آفتاب فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار می کند؛
مروری بر زندگی قیصر امین پور در «یاران انقلاب»

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
مروری بر زندگی قیصر امین پور در «یاران انقلاب»

کتابخانه آفتاب در آستانه سالروز درگذشت شاعرانقلاب، قیصرامین پوردر برنامه «یاران انقلاب» به معرفی وی پرداخت. 


به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای انقلاب اسلامی، در این برنامه که در بستر فضای مجازی برگزار شد، بخش هایی از زندگی، موفقیت ها و تلاش های این شاعر،فارسی پژوه و استاد ادبیات مرور شده است. 
نخستین بخش از معرفی این شاعر در کپشن این پوستر به مرور نظر رهبر درباره او اختصاص دارد:«او (قیصر امین پور) و دوستانش نخستین رویش‌های زیبا و مبارك انقلاب در عرصه‌ی شعر بودند و بخش مهمی از طراوت و جلوه‌ی این بوستان، مرهون ظهور و رشد آن عزیز و دیگر دوستان همراه اوست. »
در بخش دیگری از این متن امین پور این گونه به مخاطبان معرفی شده است: 
دست عشق از دامنِ دل دور باد! / می توان آیا به دل دستور داد؟
آنکه دستور زبان عشق را /بی‌گزاره در نهاد ما نهاد
خوب می‌دانست تیغ تیز را/در کف مستی نمی‌بایست داد
این قطعه ای قیصر امین پور است که در کتاب «دستور زبان عشق» می خوانید، شاعری که فارغ از آنکه کجا به دنیا آمده و کجا زیسته است، زبان مردم زمانه اش را می دانست و برای دردهای آنان شعر می گفت. 
در تکه از متن برنامه «یاران انقلاب» موفقیت های قیصرامین پور این گونه بیان شده است:
در میان لوح های افتخار و تندیس های قیصر امین پور می توان به این موارد اشاره کرد: کسب جایزه ویژه نیمایوشیج در سال هفتاد و شش، برنده  تندیس ماه طلایى (برگزیده شعر كودك و نوجوان 20 سال انقلاب)، برنده جایزه جشنواره كتاب كانون پرورش فكرى برای کتاب ظهر روز دهم، برنده جایزه جشنواره كتاب كانون پرورش فكرى برای کتاب به قول پرستو و برنده تندیس مرغ آمین.
قیصر امین‌پور دوم اردیبهشت ۱۳۳۸ در گُتوند واقع در منطقه بختیاری استان خوزستان به دنیا آمد. دوره راهنمایی و متوسطه خود را در مدرسه راهنمایی دکتر معین و آیت الله طالقانی دزفول گذراند و در سال ۱۳۵۷ در رشته دامپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد، ولی پس از مدتی از تحصیل در این رشته انصراف داد. اودر سال ۱۳۶۳ بار دیگر، اما در رشته زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه رفت و این رشته را تا مقطع دکترا گذراند و در سال ۱۳۷۶ از پایان‌نامه دکترای خود با راهنمایی محمدرضا شفیعی کدکنی با عنوان «سنت و نوآوری در شعر معاصر» دفاع کرد. این پایان‌نامه در سال ۱۳۸۳ و از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد. امین پور در سال ۱۳۵۸ به همراه سید حسن حسینی از جمله شاعرانی بود که در شکل‌گیری و استمرار فعالیت‌های واحد شعر حوزه هنری تا سال ۱۳۶۶ تأثیرگذار بود.
این کتاب ها به قلم قیصر امین پور چاپ شده اند: مثل چشمه، مثل رود (شعر نوجوان)، طوفان در پرانتز(نثر ادبی)، نظومه ظهر روز دهم (شعر نوجوان)، بی بال پریدن (نثر ادبی)، مجموعه شعر آینه های ناگهان، به قول پرستو (شعر نوجوان)، گزینه اشعار ( مروارید)، مجموعه شعر گل ها همـه آفتابگردان اند و دستور زبان عشق    .
 
کتابخانه آفتاب در پوسترهای «یاران انقلاب» که در فضای مجازی منتشر می شود، هر ماه به مرور زندگی و موفقیت های یکی از شاعران و نویسندگان عرصه انقلاب می پردازد. 
برای دیدن این پوستر و مطالعه کامل متن می توانید به اینستاگرام فرهنگسرای انقلاب اسلامی به نشانی f.enghelab مراجعه کنید. 
 
>دسته بندی:آخرین اخبار, اخبار برگزیده, اخبار فرهنگسرا, اخبار فرهنگسرا
تعداد بازدید 58 مرتبه امتیاز :
تگ ها:
 
 
 
  نظرات