نیازمند را رد نکنید هرچند به پاره خرمایی باشد. حضرت رسول(صلي الله عليه و آله)
حدیث
نمایش خبر

فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار کرد؛
تقدیر از برگزیدگان مسابقه سلفی «من و دوست اربعینی ام»

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
 تقدیر از برگزیدگان مسابقه سلفی «من و دوست اربعینی ام»

آیین تکریم و تقدیر از برگزیدگان مسابقه عکس سلفی «من و دوست اربعینی ام» با حضور جمع محدودی از داوران، برگزیدگان و فعالان فرهنگی در شامگاه سه شنبه پانزدهم مهرماه فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای انقلاب اسلامی، این آیین که به تقدیر و تکریم برگزیدگان دوره سوم و چهارم مسابقه عکس سلفی «من و دوست اربعینی ام» اختصاص داشت، باحضور سیدعلیرضا فاطمیان پور، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری، علیرضا زندوکیلی، معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری، سردار کمالی، مسئول انتصابات بازرسی ستاد مشترک سپاه پاسداران و سید محمدحسن ساداتی، مدیرفرهنگی هنری منطقه 11 در فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار شد.
بیش از سه هزار تصویر در هر دوره دریافت شده است
یوسف بالو، رئیس فرهنگسرای انقلاب اسلامی در ابتدای این مراسم ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان با اشاره به برگزاری چهار دوره مسابقه عکس سلفی "من و دوست اربعینی ام" خاطر نشان کرد: این مسابقه که به همت پویش مردمی عشاق الحسین(ع) برگزار شده از سال 1394 با رویکرد انعکاس این حرکت عظیم و جلوه همدلی و همراهی راهپیمایان اربعین کار خود را آغاز کرد. در هر دوره این مسابقه بیش از 3 هزار تصویر دریافت شده است. امسال باید پنجمین دوره این مسابقه برگزار می شد که با توجه به همه گیری بیماری کرونا، امسال از برگزیدگان دوره های سوم و چهارم تقدیر می کنیم تا در این پویش خللی ایجاد نشود.
وی درباره نحوه انتخاب برگزیدگان این مسابقه یادآور شد: هر دوره سه نفر از برگزیدگان بر اساس نظرات مردمی و لایک در صفحه اینستاگرام مسابقه به نشانی IMAM.HUSSAIN.LOVERS انتخاب شدند و بخشی بر اساس نظرات هیات داوران. رئیس فرهنگسرای انقلاب اسلامی از عبدالمطهر محمدخانی و محمدجعفری، مدیران پیشین این فرهنگسرا که طراحی و برگزاری این مسابقه را انجام داده بودند، تقدیر و تشکر کرد.
بالو در پاسخ به نحوه ادامه این مسابقه در صورت تداوم وضعیت کرونا گفت: پایه و اساس این پویش حضور زائران ایرانی درکنار میزبان عراقی و زائران سایر کشورها و به تصویر کشیدن برادری ملت هاست. امسال با توجه به این اتفاق تلاش کردیم که با مرور تصاویر و خاطرات سال های گذشته این پویش را ادامه دهیم. امیدواریم که به لحاظ جغرافیایی فاصله ای بین ما و حضرت اباعبدالله(علیه السلام) ایجاد نشود که به قول شاعر گرچه دوریم به یاد تو سخن می گوییم/ بُعد منزل نبود در سفر روحانی.
شوق زیارت اربعین، نشانه محبت خداوند
در بخش بعدی این آیین، علیرضا فاطمیان پور، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به حدیث «من اراد الله به خیرا احب قذف فی قلبه حب الحسین و حب زیارته(هر کسی که خدا او را دوست داشته باشد محبت امام حسین و زیارت ایشان را در قلبش قرار می دهد.) گفت ضمن تسلیت این ایام باید به بزگواران نکته ای را هم تبریک بگویم؛ چرا که آنهایی که این روزها دلشان برای زیارت امام حسین(ع) پر می زند یعنی اراده خداوند به این تعلق گرفته که او را دوست داشته باشند و محمد و آل او دوستدار او هستند و این بزرگترین عنایت خداوند است.
وی با اشاره به برنامه های متنوع سازمان فرهنگی هنری، سالم ترین فضای فعالیت را فضای مجازی دانست و در ادامه گفت: در فضای مجازی محصولات فضای مجازی ما از جمله پادکست و انیمیشن تولید شده است.
در بخش بعدی این مراسم گروه سرود«رضوان» به اجرای سرود از نجف تاکربلا پرداخت. این سرود روایت حال پیاده روی اربعین می پرداخت.
حس پیاده روی اربعین در «سلفی من و دوست اربعینی ام»
در بخش بعدی آیین تکریم و تقدیر برگزیدگان مسابقه عکس سلفی «من و دوست اربعینی ام»، علیرضا زندوکیلی در درباره نقش هنر در ماندگاری فرهنگ عاشورا گفت: بزرگترین هنرمند دنیا، خداوند است بعد از خداوند برگزیدگان خداوند و هنرمندان، بازیگران اصلی این عرصه هستند. تبعا تعریفی که درفعلیت دنیا از هنر وجود دارد با تعریفی که ما مدعی ارائه آن به جامعه انسانی هستیم، بسیار متفاوت است. ما اعتقاد نداریم که کالبدها و روش ها به معنای واقعی هنر هستند بلکه هنر، قالبی است که مفاهیم در بستر آن برای یک زندگی بهتر و ارائه یک مسیر درست به بشر ارائه می شود.
وی با اشاره به شخصیت حضرت امام حسین(ع) یادآور شد: عرضه کننده این مفاهیم حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بودند که در در مقطع حضور در کربلا، مفاهیمی را بیان کرده اند که افراد به اندازه تمام زندگی شان می توانند درس بگیرند. زندوکیلی در ادامه افزود: پویش عشاق الحسین(ع) و مسابقه سلفی «من و دوست اربعینی ام» که قریب به 5 سال در فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار شده و افراد با حس و حالی که داشتند این تصاویر را گرفتند و در فضاهای مختلفی به نمایش در آمده است قالب هنر باید این کار را بکند. اگر هنر توانست این کار را انجام دهد قطعا موفق بوده است.
روحیه شهادت طلبی نوجوانان حاصل مکتب عاشورا
در ادامه رضا علیخانی، به نقالی داستان اربعین پرداخت و روایتی از پیاده روی اربعین پرداخت. پیش از اعلام اسامی برگزیدگان مسابقه امیرمحمد کرامتی، برگزیده چهار دوره مسابقه نوگلان حسینی روی سن مراسم حاضر شد و روضه خوانی اربعین حال و هوای خاصی به مراسم داد.  سردار حمیدکمالی، مسئول انتصابات بازرسی ستاد مشترک سپاه پاسداران، میهمان بعدی این نشست بود. وی پرچم متبرک حرم حضرت رقیه را که در آخرین سفری که با سردار سلیمانی به سوریه رفته بود به این آیین آورده بود. سردار کمالی در سخنانی سردار سلیمانی و آزادکننده عراق از دست داعش را سردار سلیمانی دانست که با وجود داعش امنیتی ایجاد کرد که پیاده روی اربعین تعطیل نشود و سردار سلیمانی و تمام شهدای مدافع حرم تربیت شده مکتب سیدالشهدما(ع) هستند. وی در ادامه گفت: الان نوجوانان التماس می کنند که برای دفاع از حرم به سوریه بروند. این همان روحیه شهادت طلبی است که امام حسین(ع) در ملت ما زنده کرده است. من همان کمالی هستم که در سن 14سال و 6ماهگی به جبهه رفت.

قرائت بیانیه هیات داوران
در بخش دیگر این مراسم سعید فرجی، عکاس و مستندساز و داور به قرائت بیانیه هیات داوران این مسابقه پرداخت.
در بخشی از این بیانیه آمده است: "بعید نیست تصویر آخرین چیزی باشد که از ما روی دیوارها، توی قاب‌ها، در حافظه‌های دیجیتال یا در صفحات تلویزیون باقی بماند، که بعدها قصه‌ی ما را روایت خواهد کرد. به عنوان مثال در این سال کرونایی که میلیون ها زائر ایرانی از این سفر معنوی جا مانده اند، می نشینند و عکس های سال های قبل را مرور می کنند. حالا عکس سلفی معنا و مفهوم بهتری پیدا می کند، خاطره را عینیت می بخشد و باعث می شود تا ثبت کننده‌ی خاطره، خود نیز بخشی از آن خاطره باشد، باعث می شود که خاطره را خود راوی، با حضور پررنگ رقم بزند و حالا بعد از روزهای زیادی که از آخرین اربعین حضورش می گذرد، خود را دوباره در آن حال و هوا ببیند. حالا به لطف اباعبدلله الحسین و به همت فرهنگسرای انقلاب اسلامی، گنجینه ای داریم از زیباترین خاطرات مصور اربعین، که آخرین زوار ایرانی اباعبدلله (ع) گردآوری کرده اند و خود نیز در آن حضور دارند. فرهنگ‌سرای انقلاب اسلامی به عنوان برگزار کننده ی این رویداد، با اعلام اهداف خود بعنوان بانیِ این اتفاق بزرگ، هیأت داوران را بر آن داشت تا تعاریف و نقاط تمرکزی برای انتخاب عکس های برتر تعیین کنند. پیوند ملیت ها با یکدیگر، پیام ها، ارجاعات برون متنی، الصاق بازیگران به متن، انتقال شور و جاذبه ی اربعین و حضور زن و مرد مسلمان در لباس خانواده در کنار هم، عناصری بودند که داوران به عنوان ملاک و معیارهای این رقابت مد نظر قرار دادند. اما افزایش چشمگیر عکس های ارسالی نسبت به سال گذشته و نگاه تیزبینانه بسیاری از شرکت کنندگان در این رقابت، انتخاب را به امری بس دشوار بدل ساخت."
در ادامه با حضور علیرضا زندوکیلی، معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری، سردار کمالی، سیدمحمدحسن ساداتی ، مدیر فرهنگی هنری منطقه11 و یوسف بالو در کنار سعید فرجی، داور این مسابقه روی سن حاضر شدند و از برگزیدگان تقدیر کردند.
در این ابتدا برگزیدگان دوره سوم مسابقه عکس سلفی«من و دوست اربعینی ام» معرفی شدند. برگزیدگان در دو بخش آرائ مردمی و داوری اعلام شدند.
در بخش مردمی از ربابه مشکانی(رتبه اول)، علی احمدپور (رتبه دوم) و محمد اکبری (رتبه سوم) تجلیل به عمل آمد. براساس رای داوران این مسابقه  حسین فیض(رتبه نخست)، علی کارگر(رتبه دوم) و  مهدی توسلی مهران(رتبه سوم) معرفی شدند. هیات داوران در بخش محتوایی عکس هایی که به دلیل محتوای ارائه شده و بیان ارزشمند مفاهیم ارزشمند پیاده روی اربعین می پردازد تقدیر کرد. مرتضی فیض در بخش "جلوه برادری"، رسول امیری در بخش "حضور خانواده" و محمدالهورنی در بخش "تجلیل از میزبانی" در سومین دوره مسابقه عکس سلفی به عنوان برگزیده اعلام شدند.
در ادامه برگزیدگان چهارمین دوره داوری مسابقه عکس سلفی «من و دوست اربعینی ام» به این صورت اعلام و تجلیل شدند:
محمداکبری(رتبه اول)، ربابه مشکانی(رتبه دوم) و مسعود کریم زاده کوشقاضی(رتبه سوم) به عنوان برگزیدگان بخش مردمی، ملیحه جمال (رتبه نخست)، محمدحسن صلواتی(رتبه دوم) و جواد پاشایی (رتبه سوم) رتبه های برتر این دوره شناخته شدند. در این مسابقه  آثار این شرکت کنندگان در بخش محتوایی مورد تجلیل قرار گرفتند: علی ابک (شکوه راهپیمایی)، احمد میرزایی(تجلیلی از میزبانی)، رضا عشقی( جلوه برادری) و توفیق زبیدی(بخش خانواده) .
اربعین سال 1398 چهارمین دوره مسابقه عکس سلفی من و دوست اربعینی ام طی فراخوانی از شرکت کنندگان در پیاده روی اربعین درخواست کرده بود با همسفران و میزبانان عراقی عکس سلفی بگیرند و برای شرکت در این مسابقه ارسال کنند.برای دیدن آثار ارسال شده در تمام ادوار این مسابقه به صفحه اینستاگرام این مسابقه به نشانی IMAM.HUSSAIN.LOVERD مراجعه کنید.

 

>دسته بندی:سازمان, سازمان, آخرین اخبار, اخبار برگزیده, سازمان, سازمان, اخبار فرهنگسرا, آخرین اخبار, اخبار فرهنگسرا
تعداد بازدید 47 مرتبه امتیاز :
تگ ها:
 
 
 
  نظرات